Developeři v Brně pustili do prodeje rekordní množství nemovitostí

12. 10. 2023

Podle dat společnosti Trikaya se v letošním 3. čtvrtletí na brněnském trhu s novostavbami prodalo celkem 125 bytů. To je o třetinu více než průměr za předchozí čtyři kvartály. V meziročním čtvrtletním srovnání se jedná o téměř 80% nárůst. „Je evidentní, že se brněnský trh s novostavbami dal opět do pohybu. Prodeje ve 3. kvartálu dokonce předčily naše původní prognózy. S ohledem na úrokové sazby, které budou pravděpodobně klesat spíše pozvolna, sice nemůžeme předpokládat, že v příštích měsících budeme svědky další nákupní horečky, situace by se však měla začít vracet do normálu,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

V Brně vedle prodejů rostou i ceny nových bytů. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční brněnské novostavby se od konce loňského roku stále zvolna zvyšuje. Momentálně je cena za metr čtvereční na 126 926 korunách. To je historicky druhou nejvyšší kvartální hodnotou. Ceny dosáhly vrcholu ve 2. čtvrtletí roku 2022, kdy developeři byty v moravské metropoli nabízeli za 127 200 korun za metr čtvereční. V některých projektech a u bytů s menšími dispozicemi ceny přesahují i částku 130 tisíc korun.

Pozitivní zprávou pro potenciální kupce je oživení nabídky v Brně. Zatímco v předchozích dvou čtvrtletích se v případě novostaveb poměrně rychle tenčila, ve 3. kvartálu se rozrostla o více než 700 bytů. Pro srovnání – za celé 1. pololetí bylo do prodeje uvolněno jen něco přes 100 nových bytů. Aktuálně mají kupci v Brně na výběr z téměř 2 000 nových bytů v desítkách projektů. Jedná se o historicky vůbec nejvyšší nabídku nových bytů určených k prodeji.

E15/ich/rs

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři