CTP: kanceláře s helipadem pro drony

30. 11. 2022

Atypicky tvarovanou budovu s 16 poschodími a vlastním systémem pro dronové doručování zásilek staví v areálu bývalé Vlněny v Brně developerská společnost  CTP. Výstavba má vyjít na 600 mil. Kč.

Neobvyklou technologií, která předbíhá českou i evropskou legislativu, je už zmíněné vybavení budovy systémem, který umožní doručování zásilek prostřednictvím dronů. Systém pro budovu vytvořila firma 3L Robotics. „Na střeše budovy bude umístěn helipad. Dron k němu se zásilkou přiletí na základě GPS souřadnic a pomocí QR kódu se spojí s helipadem. Ten vyhodnotí, zda zásilka na toto místo patří a poté ji dron na helipad vyloží. Odtud bude zásilka svezena do nižší části budovy. Systém je zatím nastaven pro zásilky o hmotnosti do tří kilogramů a s rozměry maximálně 40 x 40 x 40 centimetrů,“ uvedl za 3L Robotics Luboš Lněnička. Systém dronového doručování zatím v Evropě nefunguje, využívají jej ale na některých místech v USA a v Asii. V Evropě je zatím ve fázi pilotních projektů.

Budova I v areálu Vlněny by měla být hotova do poloviny roku 2024. Po jejím dokončení už v areálu vyroste pouze jedna další kancelářská budova označená písmenem K. Zároveň začnou příští rok práce na dvou obytných budovách s přibližně 190 byty o dispozicích 1+kk až 4+kk. Tyto domy by měly stát do konce roku 2025 a budou posledními v areálu bývalé Vlněny. Ten developer CTP koupil v roce 2007, když prvního nájemce nastěhoval do kancelářské budovy v roce 2018. Dosud postavené budovy mají 65 000 čtverečních metrů pronajímatelné plochy, budova I přidá dalších 8 850 metrů.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři