Chalupy a chaty podražily

26. 3. 2021

Ceny rekreačních objektů v Česku loni meziročně vzrostly o zhruba 15 %. Na Šumavě a v Krkonoších ceny často dosahují až úrovně 120 000 Kč za metr čtvereční, což odpovídá cenám bytů v Praze. Jak vyplývá ze studie ČSOB, kvůli špatné cenové dostupnosti v těchto lokalitách se poptávka přesouvá i do dalších oblastí, například do Krušných hor.

„Do cen rekreačních objektů se propsala mimořádná poptávka v minulém roce, kdy lidé hledali místo, kam vyjet za odpočinkem i odkud vzdáleně pracovat. Není to ale jediný důvod zájmu. Zatímco chaty a chalupy si lidé pořizují pro vlastní potřebu a často se o ně dělí s více členy rodiny, apartmány až 90 % kupců plánuje pronajímat,“ uvedl Radim Maštalíř z Hypoteční banky, která je členem skupiny ČSOB.

Ceny zvyšuje i fakt, že nové výstavbě v atraktivních oblastech se obce brání. „I díky tomu můžeme pozorovat nárůst výstavby v jiných oblastech, jako jsou Orlické a Krušné hory nebo Jeseníky. Například v Krušných horách se objevuje mnoho volných objektů vhodných pro přestavbu k rekreaci. Zároveň je lokalita dostupnější. Cena nových projektů se pohybuje kolem 80 000 korun za metr čtvereční,“ doplnil Maštalíř.

Podle údajů ČSÚ byla intenzita bytové výstavby v Česku mezi roky 1997 až 2019 ve vybraných horských střediscích proti velkým městům mnohonásobně vyšší. Například v Říčkách v Orlických horách bylo v tomto období dokončeno 1 089 bytů na 1000 obyvatel, ve Špindlerově Mlýně 602, zatímco v Praze to bylo 87,5 bytu na 1000 obyvatel.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři