Ceny bytů rostou, výstavba akceleruje

7. 10. 2021

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 %, což je nejvíce za posledních šest let. O čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 12,1 %. Mezi zeměmi Evropské unie je to třetí nejvyšší vzestup cen rezidencí. V porovnání s prvním čtvrtletím se ceny zvýšily o 3,9 procenta. V EU podle Eurostatu ceny meziročně vzrostly v průměru o 7,3 procenta.

„Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Ceny jsou téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby. Druhým důvodem jsou v posledních měsících rychle rostoucí ceny stavebních prací, a především stavebních materiálů,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

*****************************************************************

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 10 277 nových bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu se zvýšilo z 37,2 % na konci července. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce srpna jejich počet vzrostl o 61 % na 4295.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři