Brno pracuje na novém územním plánu

12. 1. 2022

Moravská metropole by měla mít před letními prázdninami po 28 letech nový územní plán. Brněnští zastupitelé by jej měli schvalovat na červnovém zasedání. Před vedením města je nyní závěrečná fáze jeho tvorby. Dosud se uskutečnila tři veřejná projednání a počet podání připomínek se výrazně zmenšil, což nahrává připravenému harmonogramu.

Současný územní plán měl podle starého stavebního zákona platnost do konce letošního roku. Nový stavební zákon sice toto omezení odstranil, ale současná vláda dlouhodobě hovoří o tom, že nový zákon nenechá ve schválené podobě – proto chtějí zastupitelé nový územní plán schválit do konce roku.

Brno má současně jeden z nejstarších územních plánů v Česku a naléhavě potřebuje nový, aby se mohlo rozvíjet. Starý územní plán z roku 1994, ač po četných změnách, neumožňuje proměnu některých starých průmyslových areálů pro současné potřeby, především pro bytovou výstavbu. Nový územní plán také řeší komplexně protipovodňovou ochranu, což může odblokovat velká území pro novou výstavbu.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři