Tomáš Běhounek, partner a advokát společnosti bnt attorneys in CEE, upozornil, že zákony nic nezrychlují – je potřeba se zaměřit na samotné procesy. „Máme sice jedno povolení záměru, nicméně počet stakeholderů je pořád stejný,“ uvedl. Jenže to podstatné podle něj zůstalo neřešené. „Co je hlavní překážkou v povolování, je proces, který v zákoně vůbec není popsaný – období před podáním žádosti. Vyjednávání s politickou reprezentací obce, s dotčenými orgány je období, které v zákoně není vůbec popsané, ale je to to, co nejvíce zdržuje.“
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza souhlasil, že některé části reformy byly krokem vpřed, v celku ale zhodnotil efekt jako nedostatečný. „Nový zákon není zlepšením situace. Jsou tam dílčí věci, které se zlepšily, ale máme tady gigantický problém s dostupností bydlení. A říkat si, že se za rok něco málo zlepší, je málo,“ uvedl. Jako příklad vleklé přípravy i úspěšného kompromisu zmínil projekt Smíchov City: „To je ukázka, kde se podařilo sladit zájmy developera, veřejnosti i státu. Ale trvalo to 21 let.”
Obce přitom podle Jana Kasla, architekta a šéfa České komory architektů, výstavbu nutně potřebují – nejen kvůli bytům, ale i kvůli investicím do veřejného prostoru. „Obec musí mít zájem stavět a výstavba musí být komplexní, proto neodsuzuji kontribuce. Obce nemají jiné příjmy, ze kterých by mohly financovat veřejné komunikace, kanalizaci nebo zeleň. A také se o to všechno pak musí starat,“ připomněl.
Potvrzuje to i zkušenost Zdeňka Soudného, generálního sekretáře Asociace developerů a vicepresidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který upozornil na naprosto nevýhodné rozložení finančních toků. „Dnes je hlavním benefitorem z výstavby stát. Před 15 lety měl z průměrného bytu kolem 400 tisíc korun. Dnes má 1,6 milionu. A kolik z toho vrací do lokality, kde se staví? Téměř nic. Praha rozdá z bytů mnohem více peněz, než dostane sama,“ upozornil. Dle něj pak nelze čekat, že města budou aktivně podporovat výstavbu, když z ní nemají reálný prospěch. „Komunálním politikům v tom rozumím. Ale dlouhodobě není možné udržet systém tím, že investoři budou dotovat vše sami. Nakonec to zaplatí kupující – a to bydlení prodraží.“
Skeptický pohled na budoucnost přidal i Martin Fadrný, senior konzultant a právník ve společnosti Frank Bold Advokáti. Připomněl, že z původního konceptu zákona zůstalo jen torzo. „Původní návrh předpokládal vznik nové, centralizované soustavy stavebních úřadů, které by měly pravomoc vydat integrované rozhodnutí. Diskuse o jednotlivých veřejných zájmech měla probíhat přímo na půdě stavebního úřadu a výsledkem mělo být rozhodnutí zohledňující jejich výsledek v konkrétní situaci a lokalitě. Bohužel z této myšlenky vyvažování zájmů a integrace rozhodování ve výsledném znění zákona mnoho nezbylo,“ konstatoval.
Druhý pohled nabídl Petr Hotovec, právník, ekonom a hlavní analytik ve společnosti Soft Vision. „Žádná revoluce nenastane – je tu příliš mnoho hráčů, úřadů, procesů. Každý má připomínky, každý chce něco prosadit. Výsledkem je zákon, ve kterém se zároveň řeší infrastruktura i rodinné domy. Vzniká z toho chaos – lepenice,“ popsal. A jak se to promítá do digitalizace? Upozornil, že digitalizace není schopná zachránit systém, který je v jádru špatně strukturovaný. „Úřad ani nebyl schopný vytvořit kvalitní zadání pro software. A když máme lepenici v pravidlech, nelze čekat, že to zachrání technologie. Spíš budeme dál přecházet z jednoho přechodného období do druhého.“
Napříč diskuzí rezonovala jedna klíčová otázka: Jak dlouho si ještě budeme moci dovolit čekat na skutečnou reformu? Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů, zdlouhavými povolovacími procesy a nejasným výkladem předpisů. „Příčinou je politická odvaha. My tady všichni už roky víme, co se má dít, nepotřebujeme nové analýzy, nepotřebujeme nové programy, ale odvážné politiky, kteří udrží myšlenku déle, než čtyři roky, nebo alespoň jeden rok. Tento model a formát remspace je výborný, protože za rok se tu můžeme potkat a diskutovat o tom samém. V posledních letech zažíváme každý rok nový rok se stavebním zákonem,” uzavřel Zdeněk Soudný.
Závěrečné slovo organizátorů
Děkujeme všem aktivním vystupujícím na diskusním brunchi za zajímavou a věcnou debatu. Děkujeme také všem účastníkům a v neposlední řadě také všem partnerům remspace a partnerům akce. Kompletní fotogalerii z konference naleznete na našem webu v galerii.
Hlavními partnery jsou: bnt attorneys in CEE | Czechia, Česká spořitelna a MS architekti.
Partnery jsou: BTR Consulting, ČSOB, Frank Bold Advokáti, J&T REAL ESTATE CZ a Wearrecho.
Venue partner: WorkLounge.
Hlavním mediálním partnerem je: CzechCrunch.
Mediálními partnery jsou: ASB – architektura, stavebnictví, byznys, EARCH.cz a Newstream.cz.
remspace