K podstatným změnám také dojde jak v oblasti „industriálu“ a kancelářských nemovitostí, tak i na rezidenčním trhu, kde by poptávku po vlastnickém bydlení měl vystřídat zájem o bydlení nájemní. Pro investory bude velmi zásadním elementem vývoje celkově všeobecné přeceňování hodnot komerčních nemovitostí.
Vysoké náklady výstavby
Je nepravděpodobné, že by se ceny stavebních materiálů v krátké době výrazně snížily. Výstavba nových projektů tak ve většině případů nebude moct pokračovat bez revize podnikatelského záměru nebo očekávaného zisku. Podobná situace nastane i u nákladů na financování projektů. To může omezit stavební činnost, zejména u menších developerů – v jejich případě jsou banky opatrnější a požadují vyšší míru zajištění.
Inflace a provozní náklady
Kvůli prudce rostoucím cenám přistoupilo mnoho nájemníků k přezkoumání svých smluv. Řada z nich totiž zahrnuje tzv. inflační doložku, podle nichž je nájemné automaticky zvyšováno v závislosti na míře inflace. Nájemci, kterým se do těchto doložek nepodařilo prosadit inflační strop, by v následujících měsících mohli čelit problémům se zvýšenými provozními výdaji (OPEX). Letošní rok bude zároveň rokem, kdy se poskytovatelé a spotřebitelé energií, pronajímatelé a nájemci, společnosti a zákazníci a všichni ostatní, kteří vyrábějí a spotřebovávají, budou snažit najít rovnováhu mezi úsporami, výdaji a odpovědným investováním. To s sebou ponese tlak na zvyšování produktivity.
ESG trend
Vzhledem k tomu, že celoevropská směrnice o nefinančním výkaznictví bude povinná i pro stále více společností působících na českém trhu, dá se očekávat zvýšený zájem o udržitelnost, cirkulární ekonomiku a sociální dopady podnikání. V oblasti nemovitostí se bude intenzivněji sledovat i hospodaření s energiemi nebo odpady, dopady projektů na životní prostředí, způsob využívání stavebních materiálů a bude také patrná snaha o získání minimálních ekologických certifikací.
Pražské kanceláře čeká růst nájmů
Po dokončení kancelářských projektů, které jsou aktuálně ve výstavbě, vzroste trh s kancelářskými prostory v Praze během roku 2023 přibližně o 140 000 metrů čtverečních. Tyto přírůstky jsou převážně součástí velkých multisektorových projektů a jsou postaveny na z velké části nevyužitých, téměř brownfieldových lokalitách. Po dvou letech nedostatečné nabídky budou tyto projekty vítaným doplněním stárnoucího fondu kancelářských nemovitostí v metropoli.
Vzhledem k inflačním doložkám ve stávajících nájemních smlouvách se nájemné bude zvyšovat. Takový plošný růst by mohl dosáhnout 10 % či dokonce více. V minulosti přitom nebylo zvyšování nájemného primárně taženo inflací, ale především samotným trhem.
I když poptávka po kancelářských nemovitostech roste, mnohé společnosti jsou globální ekonomickou situací nuceny přehodnocovat plánovanou expanzi. Dá se očekávat, že některé projekty proto budou odloženy o několik měsíců či let a vzácné nebude ani jejich úplné rušení.
Prosperitní logistika
Domácí nabídka skladových a průmyslových nemovitostí již v loňském roce překročila hranici 10 milionů metrů čtverečních a díky mnoha projektům, které jsou aktuálně ve výstavbě, letos dále poroste a přiblíží se 12 milionům. Navzdory ztenčující se nabídce vhodných pozemků stále existuje prostor pro další expanzi, a to i proto, že zájem ze strany nájemců je velký – většina připravovaných projektů je dnes pronajata ještě před dokončením. Vztahy mezi nájemci a vlastníky nicméně budou procházet změnami. Právě průmyslové objekty totiž patří k těm, které jsou nejvíce ohroženy současnou energetickou krizí.