Češi míří za investičními příležitostmi k moři. Zájem o španělské nemovitosti vzrostl o 60 %

Zatímco ceny českých bytů nadále rostou a dostupnost vlastního bydlení klesá, stále více Čechů hledá alternativu v zahraničí. Byt 2+kk o výměře 40 m² s výhledem na Středozemní moře za dva a půl milionu korun může působit jako výjimka, ve španělských městech však nejde o ojedinělou nabídku. Kromě atraktivní pořizovací ceny hraje roli i potenciál krátkodobého pronájmu, který umožňuje návratnost investice.

Podle dat realitního portálu Videobydleni.cz vzrostla meziročně poptávka Čechů po španělských apartmánech o více než 60 %. Motivací není jen touha po druhém domově, ale také strategie, kdy si domácnost zajišťuje vlastní bydlení v Česku formou nájmu a kapitál ukládá do nemovitosti v turisticky atraktivní zahraniční destinaci.

Zájem Čechů se však neomezuje pouze na Španělsko. Mezi další oblíbené lokality patří Portugalsko, Itálie, Řecko nebo Chorvatsko, ale i méně tradiční destinace jako Albánie, Bulharsko či Mauricius. Výběr cílů reflektuje nejen ceny nemovitostí a očekávané výnosy z pronájmu, ale také kvalitu života, stabilitu legislativy a dopravní dostupnost. Stále častěji tak Češi investují do nemovitostí v destinacích, kam pravidelně cestují.

V evropském kontextu zůstávají atraktivní i stabilní trhy v Německu a Rakousku. Například v Berlíně nebo Mnichově sice investoři nemohou počítat s vysokým výnosem z nájmu, ale ocení stabilitu, bezpečnost investice i dostupnost financování. Naopak země jako Albánie nebo Bulharsko lákají nižší vstupní cenou a rostoucí turistickou infrastrukturou. Slovensko pak zůstává nejbližší variantou s podobným kulturním i legislativním prostředím – atraktivní jsou nejen města, ale i horské oblasti s rekreačním využitím.

Z hlediska výnosnosti zůstávají nejzajímavějšími destinacemi Itálie, kde se dlouhodobé výnosy z pronájmu pohybují i nad 7 %, a Portugalsko, které kromě výnosů nabízí i příležitost získání pobytového statusu prostřednictvím tzv. zlatého víza. Krátkodobé pronájmy přinášejí v exponovaných lokalitách výnos 8 až 12 % ročně.

Novinkou posledních měsíců je rostoucí zájem o exotické trhy mimo Evropu. Filip Šejvl z realitní kanceláře Philip & Frank uvádí jako příklad Mauricius, kde lze kombinovat investiční příležitost s možností dlouhodobého pobytu. Díky nízkému zdanění, stabilní ekonomice a kvalitní infrastruktuře si ostrov získal přezdívku „Singapur Afriky“. Cenově se přitom pohybuje ve srovnatelných relacích jako Praha – s tím rozdílem, že nabízí celoroční sezónu a výhled na oceán.

Zvýšený zájem o zahraniční nemovitosti je patrný nejen u Čechů, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy. Poláci loni ve Španělsku pořídili rekordních 4 300 nemovitostí, což představuje meziroční nárůst o 36 %. Zahraniční investice tak v čase ekonomické nejistoty stále více fungují jako diverzifikace rizika, ochrana hodnoty peněz a zajištění kvalitního prostředí pro život.

Zdroje: ČTK, e15

remspace

Hlavní partneři

Partneři