Praha: parkourový park vyrobený 3D tiskem

30. 9. 2021

V pražských Hájích, části Jižního města, začalo fungovat hřiště na parkour vytvořené s pomocí technologie 3D tisku. Včera jej otevřeli zástupci Stavební spořitelny České spořitelny, která jej v spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně (VUT) nechala vyrobit, radnice Prahy 11 a pražského magistrátu. Všech 14 prvků hřiště vyrobila na rámové tiskárně firma 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT.

Podle parkouristy Tomáše Zonygy, který je patronem projektu, nemá díky technologii 3D tisku hřiště ostré hrany a jeho bezpečnost je na vysoké úrovni. Proti jiným hřištím navíc podle něj tisk umožnil navrhnout a vyrobit originální a inovativní prvky.

Technologie vyvinutá odborníky z VUT funguje tak, že tiskárna nanáší 50 milimetrů široké vrstvy speciální betonové směsi rychlostí 155 milimetrů za vteřinu. Umí vytisknout až třímetrové objekty. Je možné ji rozebrat, odvézt na jiné místo a znovu sestavit. Vytištěné prvky byly vylity betonovým recyklátem rebetong, který místo přírodního kameniva obsahuje recyklovanou cihelnou drť a využívá tedy stavební odpad, který v Česku ve velkých objemech končí na skládkách. Jednotlivé prvky jsou propojeny ocelovými trubkami, pro větší pevnost jsou vyztuženy tvarovaným ocelovým armováním.

Stavební spořitelna České spořitelny, která je jedním ze zakládajících členů Asociace inovačních technologií a 3D tisku ve stavebnictví, už dříve podpořila první 3D tištěný dům v Česku nazvaný Prvok. Podle předsedy představenstva spořitelny Libora Vošického je stavebnictví v Česku v některých činnostech pozadu. Inovace, včetně robotizace a automatizace, by mohly některé procesy zlevnit a zrychlit. „Změny ve stavebnictví mohou vést nejen ke zrychlení stavby, ale k větší dostupnosti a zlepšení životního prostředí,“ řekl a dodal, že spořitelna plánuje další podobné projekty.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři