Praha: městský developer připravuje první projekty

20. 11. 2020

Pražská developerská společnost (PDS) začala pracovat na přípravě prvních projektů na městských pozemcích. Největší z nich jsou na Palmovce a na Nových Dvorech – v obou případech se již připravují změny územního plánu a do konce volebního období v roce 2022 by měly vzniknout konkrétní investiční záměry, shrnující co, za kolik a kdy se na parcelách postaví. Podle radnice by v Praze mělo v budoucnu vznikat zhruba 10 000 bytů ročně, městská výstavba by se na tom měla podílet zhruba pětinou.

PDS vznikla k 1. červnu a má na starosti přípravu městských pozemků pro výstavbu s důrazem na bydlení, včetně koordinace se soukromými investory a městskými částmi. Nyní má organizace osm zaměstnanců a příští rok se počítá s nárůstem na 20. Dnes ve spolupráci s IPR-em finalizuje vytipování vhodných pozemků a zahajuje jednání o projektech.

Město při vyjednávání se soukromými developery už začalo využívat novou metodiku pro výpočet částky, kterou by měly firmy přispívat na vybudování veřejné infrastruktury a vybavenosti. Městské části již často s firmami o podobných příspěvcích dohody uzavírají, ale metodika, která by se měla schvalovat začátkem příštího roku, by jim měla dát jednotný rámec. Takové dohody zatím nemají přesné právní zakotvení – to by měl přinést nový stavební zákon v podobě tzv. plánovacích smluv.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři