Počet „zahájených“ bytů stoupl o 37,2 %

7. 9. 2021

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce července výstavbu 8 282 bytů v bytových domech, meziročně o 37,2 % více. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce července jejich počet meziročně vzrostl o 32 % na 3 108, za metropolí následovaly Středočeský, Jihočeský a Jihomoravský kraj. Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v prvních sedmi měsících tohoto roku stavět 23 887 bytů, meziročně o 11,8 % více.

„U bytové výstavby se snad už pomalu dá mluvit o pozitivním trendu, Výrazný nárůst konečně zaznamenává i Praha a střední Čechy, kde je situace na realitním trhu nejvíce napjatá. Zatím však nelze mluvit o masivní výstavbě, která by odpovídala aktuální poptávce a výrazně by zbrzdila dosavadní extrémní růst cen bydlení,“ komentoval tyto výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze za posledních šest let o 113 % na 118 480 Kč za metr čtvereční.

Na rozdíl od rostoucí bytové výstavby produkce celého stavebního sektoru v Česku letos do konce července meziročně klesla o 0,6 %. V pozadí tohoto vývoje stojí podle odborníků nedostatek pracovního a stoupající ceny stavebnin. Na včerejší konferenci ČSÚ nicméně zaznělo, že některé ukazatele, jako je například hodnota zakázek, naznačují pro odvětví příznivý vývoj.

ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři