Karlovy Vary sází na družstevní bydlení

10. 2. 2022

Město Karlovy Vary hodlá ve spolupráci se soukromými investory nabídnout dostupnější variantu družstevního bydlení zejména pro mladé lidi. Využít chce přitom městské pozemky v rozvojových lokalitách.

„Karlovy Vary se dlouhodobě potýkají s tím, že nemají dostatečný bytový fond, který by byl určený i pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, a mladé, kteří začínají. Kdysi fungovalo družstevní bydlení, ke kterému se chceme vrátit. Máme pozemky, sice nemáme finanční prostředky, abychom stavěli, ale jsou tu investiční partneři. Hledáme proto možnosti, jak spolu s nimi znovu zpřístupnit bydlení lidem, kteří nemají na vysoké úvěry nebo hypotéky,“ uvedla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová. Podle ní by šlo o formu PPP projektu, tedy spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Město i investor by se stali členy družstva a postavené byty by pak mohli získat zájemci o bydlení. Řádově by mohlo jít až o stovky bytů, které by se ale stavěly po etapách podle zájmu o byty.

Protože ale podobný koncept výstavby bytů není obvyklý, město nyní připravuje právní podklady tak, aby byl projekt družstevního bydlení do podzimu připravený a po komunálních volbách by jej mohlo nové zastupitelstvo využít. V první fázi město zvažuje využít pozemky v Drahovicích.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři