Revitalizace brownfieldů se stává klíčovým prvkem udržitelného rozvoje měst a obcí

Brownfieldy - opuštěné, někdy i kontaminované průmyslové nebo zemědělské areály - se v posledních letech stávají klíčovým prvkem městského rozvoje v Česku. S ubývajícími možnostmi pro výstavbu na zelené louce a rostoucím tlakem na udržitelnou výstavbu se investoři, obce i stát k těmto lokalitám stále více obracejí – a to i v podobě druhé výzvy v programu Regenerace brownfieldů.

„Z dlouhodobého hlediska se revitalizace brownfieldů stává klíčovým prvkem udržitelného rozvoje měst a obcí,“ shrnuje Robert Leníček z České rady pro šetrné budovy. Podle Národní databáze brownfieldů bylo ke konci roku 2024 v Česku evidováno 4 627 takových lokalit, které dohromady zabírají téměř 15 000 hektarů. Nejvíce jich leží v tradičně průmyslových regionech – v Moravskoslezském, Ústeckém a Libereckém kraji. Přes 58 % je v soukromém vlastnictví, přibližně čtvrtina patří veřejnému sektoru. Skoro 20 % tvoří objekty bývalé občanské vybavenosti a 8 % vykazuje kontaminaci půdy – zejména u lokalit spojených s těžkým průmyslem.

Brownfieldy nacházející se v širších centrech měst se stávají logickou volbou pro nové bytové i administrativní čtvrti. Ikonickým příkladem je proměna bývalého nákladového nádraží na pražském Žižkově, kde má v příštích letech vzniknout bydlení pro až 20 000 lidí. Podobně se rozvíjí Smíchov, Rohanský ostrov nebo brněnská Zbrojovka.

„S rostoucími cenami nemovitostí a nedostatkem volných stavebních pozemků uvnitř měst se brownfieldy stávají jednou z nejlepších možností, jak na trh rychle dostat nové byty bez nutnosti záboru volné krajiny,“ říká Jan Lukáš, obchodní ředitel Redstone Real Estate. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá nový dotační nástroj, který má obcím pomoci překonat největší bariéru – financování studií a projektové dokumentace. „Řada obcí má dobrý záměr, ale chybí jim prostředky na studie a dokumentaci. Proto připravujeme nástroj, který pomůže zvládnout první kroky i menším obcím,“ vysvětluje Jan Hana, vedoucí oddělení brownfields na MPO.

Dotační výzva se zaměřuje se na projekty kombinující podnikatelské i nepodnikatelské využití. „Ze zpětné vazby od starostů víme, že právě o tuto kombinaci je největší zájem,“ doplňuje Jan Hana. V loňském roce tvořily brownfieldy více než polovinu všech poptávek po podnikatelských nemovitostech. Přes mírný celkový pokles investičních poptávek jich i letos zůstává 52 % směřováno právě na tyto lokality.

„Brownfieldy se dnes stávají plnohodnotnou alternativou greenfieldů – a v mnoha případech první volbou,“ říká generální ředitel CzechInvestu Jan Michal. Podle něj roste důraz na kvalitu místa, dostupnost pracovní síly, bydlení i dopravní obslužnost. Investoři nejčastěji hledají menší rozvojové plochy do 5 hektarů a haly do 10 000 m². „Obnova těchto míst má nejen ekonomický, ale i silný symbolický rozměr. Vrací lidi do oblastí, které dříve tvořily základní pilíře místní ekonomiky či veřejného života,“ říká Jan Hana.

„Naší ambicí je, aby nové podnikání a výroba vznikaly tam, kde už existuje potřebná infrastruktura, tedy na brownfieldech. Pokud to myslíme vážně s ochranou půdy a udržitelným rozvojem měst i regionů, musíme obcím pomoci tyto lokality smysluplně využít. Proto MPO podporuje celý proces – od úvodního plánování až po konkrétní finanční nástroje, které pomohou projekt dotáhnout do realizace,“ uzavírá Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací MPO.

Zdroje: Novinky, brownfieldy.gov.cz
Zdroj úvodní fotografie: České dráhy

rem
space

Hlavní partneři

Partneři