„Nový plán Praha po 25 letech nutně potřebuje, a to mimo jiné proto, že odemyká brownfieldy a umožňuje tak výstavbu přibližně 350 tisíc nových bytů, ale zároveň pro developery stanovuje jasné podmínky, jako jsou realizace škol, školek, parků i potřebné infrastruktury,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček. Právě brownfieldy a rozvojové lokality ve vnějším prstenci města představují podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) klíčový potenciál pro další růst Prahy.
Ředitel IPR Ondřej Boháč upozornil, že plán umožní intenzivnější zástavbu v územích s dobrou dostupností kolejové dopravy – například v Letňanech, Dubči, na Západním městě či v okolí Depa Písnice. „Základním principem metropolitního plánu je ochrana jedinečnosti a charakteru jednotlivých lokalit, a zároveň vytváření předpokladů pro jejich odpovědný rozvoj,“ uvedl.
Součástí aktualizace plánu bylo i vypořádání více než 18 tisíc připomínek, které od roku 2022 shromáždil magistrátní odbor územního rozvoje. Podle jeho ředitele Filipa Foglara odbor vyhověl zhruba 70 % připomínek městských částí. „Jsme přesvědčeni, že veřejnost, developeři i spolky provedené úpravy ocení, protože směřují k jeho vylepšení. Zároveň zajišťují vyvážený přístup mezi ochranou města a jeho hodnot na straně jedné a jeho požadovaným rozvojem a využitím potenciálu pro výstavbu na straně druhé,“ dodal.
Revidovaný návrh plánu bude v říjnu vystaven v Centru architektury a městského plánování (CAMP), připraveny jsou i odborné semináře a online nástroj pro připomínkování prostřednictvím Portálu Pražana. Veřejnost, vlastníci pozemků i odborné organizace tak budou mít možnost znovu nahlédnout do dokumentu, který byl podle představitelů města výrazně zjednodušen a zpřehledněn. „Plán jsme zjednodušili a reagovali jsme na mnoho připomínek z hlediska srozumitelnosti a jednoznačnosti jeho výkladu,“ doplnil náměstek Petr Hlaváček.
Metropolitní plán klade důraz na zajištění vyváženého vztahu mezi ochranou hodnot města a jeho funkčním rozvojem. Zavádí například novou výškovou regulaci, která dnes v platném plánu chybí, a chrání panoramata a historický charakter Prahy. Současně umožňuje nové projekty ve vhodně lokalizovaných územích. Ondřej Boháč zmínil, že mezi výhody nového dokumentu patří nejen podpora dostupného bydlení a zapracování dopravních staveb, ale i ochrana vybavenosti, veřejné zeleně a digitalizace budoucího pořizování změn nebo povinnost plánovacích smluv s investory v případech, kdy se jim zhodnotí pozemky, a to i když nebude nutné plán měnit.
Primátor Bohuslav Svoboda vyzdvihl, že nový plán umožní Praze růst „s rozmyslem, v dialogu a se silným důrazem na veřejný zájem“. Podle něj je pozitivní, že se do přípravy plánu zapojily městské části, odborníci i veřejnost. „Metropolitní plán je jedním z nejdůležitějších dokumentů, které ovlivní rozvoj Prahy na několik desetiletí dopředu,“ shrnul.
Zdroje: TZ IPR, ČTK
remspace